Oławę odwiedziły „Iskry Niepodległej” – wirtualna wystawa o zasłużonych Polkach i Polakach

Oławę odwiedziły „Iskry Niepodległej” – wirtualna wystawa o zasłużonych Polkach i Polakach

W Oławie odbyły się dwudniowe pokazy w ramach projektu „Iskry Niepodległej”, którego partnerem jest samorząd Powiatu Oławskiego. To multimedialny i objazdowy spektakl o osobach zasłużonych dla Polski, które wpisały się w jej historię. Futurystyczny charakter wystawy, za sprawą nowoczesnych technologii, stwarza piorunujące wrażenie… Wirtualną wystawę mieszkańcy oglądali bezpłatnie w dniach 1 i 2 czerwca w ekspozycyjnej naczepie ciężarówki, ulokowanej na placu przed oławskim starostwem.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura „Niepodległa” i umieszczona została w specjalnie zaprojektowanych naczepach, które przemierzają Polskę. Oławski przystanek został zorganizowany przez Biuro Promocji Starostwa w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Oławskiego. Teraz także mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję, aby zanurzyć się w świat interaktywnego spektaklu! Dzięki nowoczesnym technologiom wizualnym przedstawione są w nich fakty i postaci tworzące niezwykłą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

20-minutowy spektakl wizualno-dźwiękowy odbywa się w zamkniętej, odizolowanej od świata zewnętrznego przestrzeni i posługuje się futurystycznymi wizualizacjami. Wnętrze ciężarówki daje wrażenie przebywania na pokładzie stacji kosmicznej. Charakter przestrzeni uzyskano za sprawą najnowszych technologii. Multimedialny pokaz, opowiada o Polkach i Polakach, którzy przysłużyli się krajowi i wpisali się w jego historię.

Na kilku ekranach wyświetlane są obrazy przedstawiające najważniejsze dla Polski wydarzenia oraz sylwetki wybitnych Polaków i ich osiągnięcia. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Cyfrowa postać porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udają się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców. Całość dopełnia ścieżka muzyczna, skomponowana specjalnie dla tego projektu. Zastosowano też unikalne rozwiązania technologiczne, aby stworzyć dla gości niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, aby stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.

Celem projektu jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Każdy, niezależnie od swoich talentów, może stać się iskrą niepodległej i wpływać na świat wokół siebie. Dlatego w naczepach zaprezentowano wybitne postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na naszą rzeczywistość. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą spójną całość.

Odwiedzając wystawę mogliśmy poznać m.in. historię Jana Czochralskiego – wynalazcy metody otrzymywania monokryształów krzemu, które wykorzystuje się do produkcji układów scalonych, Jana Szczepanika – wynalazcy kamizelki kuloodpornej, Ireny Sendler – Polki ratującej dzieci z warszawskiego getta, Mieczysława Bekkera i polskich naukowców współpracujących z NASA, Ludwika Hirszfelda – autora oznaczeń grup krwi czy Wandy Rutkiewicz – polskiej himalaistki.

Nie zabrakło również odniesień do polskiej kultury, literatury, filmu, a nawet gier komputerowych – autorzy wystawy prezentują m.in. Wiedźmina i Cyberpunka. Fragment pokazu zarezerwowano dla Polskich sportowców, a wewnątrz przyczepy można zobaczyć m.in. Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17. Z bliska przyjrzymy się tutaj także orderowi Orła Białego i Virtuti Militari, zobaczymy także kamizelkę kuloodporną autorstwa Szczepanika oraz replikę kosmicznego chwytaka skonstruowanego przez polskich inżynierów.

Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN, a trasę wspierała Fundacja ORLEN. Partnerem projektu jest samorząd Powiatu Oławskiego.

Źródło: Urząd Powiatowy w Oławie

Previous Nabór wniosków do Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw
Next W ciągu kilku godzin zatrzymano dwie osoby z narkotykami

Może to Ci się spodoba

Zaglądamy na plac budowy warsztatów edukacyjnych

Na plac budowy warsztatów dydaktycznych zaglądamy systematycznie, bo jest to w ostatnich latach jedno z największych przedsięwzięć samorządu Powiatu Oławskiego. Realizacja tej inwestycji już w najbliższych latach będzie miała kluczowy

Uczcili pamięć ofiar stanu wojennego

Powiat pamięta Powiatowe obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyły się 13 grudnia przy Pomniku Męczenników w Oławie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.00, następnie została odprawiona, w kościele pw.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Tanecznym krokiem w kierunku matury

9 lutego, w samo południe, uczniowie ze szkół średnich z powiatu oławskiego zatańczyli poloneza na oławskim Rynku Była to już 11. edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Maturzyści ponownie mięli okazję zatańczyć

Koralowy Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej w Oławie

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jadwigi Szajny – Lewandowskiej w Oławie świętuje 35-lecie swojej działalności Jubileuszowa uroczystość odbyła się 26 listopada w Ośrodku Kultury w Oławie. Spotkanie uczniów, absolwentów,

Poddawanie matki pszczelej do ula przy starostwie

Stojący na terenie zielonym przed oławskim starostwem drewniany ul ma na celu popularyzację znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Jeden ul może mieć

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź