Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów
Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym pacjentom zupełnie nowy rodzaj opieki – podkreślają przedstawiciele szpitala. Na całym świecie Fundacja Ronalda McDonalda wybudowała ponad 350 takich domów.
– Rodzice naszych pacjentów, zwłaszcza tych długo chorujących i długotrwale przebywających w szpitalu, zyskają komfortowe warunki. Zbudowanie pierwszego takiego domu w Krakowie otwiera drogę do zupełnie nowego typu opieki nad dziećmi w Polsce, ponieważ wierzymy w to, że ta inwestycja to dopiero początek takich działań w Polsce – mówi agencji Newseria dr hab. med. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Pierwszy w Polsce Dom poza domem rozpoczął działalność 14 października w Krakowie-Prokocimiu. Powstał z inicjatywy i środków finansowych Fundacji Ronalda McDonalda. Hotel będzie dostępny dla rodzin pacjentów bezpłatnie. Nowo powstały hotel to obiekt o blisko 1400 mkw. powierzchni. Poza 20 pokojami posiada również przestrzeń wspólną: kuchnię, jadalnie i pokój zabaw.
– Żeby uzyskać licencję w danym kraju na budowę takiego domu i jej wsparcie przez organizację centralną, trzeba spełnić tylko jeden wymóg: dom musi być blisko szpitala, na odległość spaceru rodziców, żeby nie musieli korzystać ze środków komunikacji miejskiej, gdzie jest możliwość zakażeń, poza tym to dodatkowa uciążliwość – mówi Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.
Ideą powstania Domu Ronalda McDonalda jest zapewnienie rodzinom komfortu i bliskości, co często pomaga w długotrwałym leczeniu dzieci.
– Rodzice i opiekunowie, szczególni ci z dalekich stron, teraz będą mogli zamieszkać w tym domu i być blisko dzieci. Jest to rzecz nie do przecenienia przy tego typu leczeniu, jakie stosujemy – podkreśla dr Kowalczyk.
– Rodzice, często porażeni faktem choroby dziecka, muszą mieć warunki, w których mogą czuć serdeczność otoczenia, ciepło, gdzie mogą zbierać siły do zmagania się z tą chorobą. Tak jak silni będą rodzice i opiekunowie, tak mocno będą w stanie wspierać dziecko, które musi się zmagać z tą chorobą, często bardzo ciężką i długotrwałą – mówi prof. Piotr Laidler, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.
Uruchomienie Domu Ronalda McDonalda na Prokocimiu było możliwe dzięki współpracy Fundacji Ronalda McDonalda ze szpitalem oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Zaoferowaliśmy działkę, na której ten dom został wybudowany. To jest nasz materialny wkład. W ten proces ze strony Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zaangażowani byli również pracownicy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To dzieło, które będzie mieć ogromne znaczenie dla standardu obchodzenia się z pacjentem i jego najbliższymi – mówi Piotr Laidler.
– To była oczywista decyzja władz UJ Collegium Medicum, również decyzja senatu Komisji Majątku i Finansów była tak samo jednomyślna. To są dla nas sprawy jednoznaczne – mówi prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Do wybudowania Domu Ronalda McDonalda przyczynili się również inni darczyńcy. Blisko 100 firm z całego kraju przekazało na budowę swoje produkty, usługi i środki finansowe. Koszt inwestycji wyniósł 7,5 mln zł.
– Udało nam się uzyskać bardzo dużo. Sądzę, że sama idea Domu Ronalda McDonalda przemawia do wszystkich potencjalnych darczyńców, bo wiedzą, że to jest coś konkretnego, co świadczy o uhonorowaniu rodziców dzieci chorych i umożliwia im przebywanie blisko dzieci. Nie muszę tłumaczyć nikomu, jak ogromne znaczenie ma to dla procesu zdrowienia tych dzieci i poczucia bezpieczeństwa – podkreśla Adam Jelonek.
Dom został wybudowany w taki sposób, by koszty jego utrzymania były jak najniższe. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych i nowoczesnej izolacji cieplnej będzie on energooszczędny. Jelonek podkreśla, że Fundacja będzie zabezpieczać środki na utrzymanie domu, ale jednocześnie część z nich będzie odkładana na nowe obiekty.
Na całym świecie Fundacja Ronalda McDonalda wybudowała 352 takie obiekty. W Polsce organizacja ta działa od 2002 roku i koncentruje się na profilaktyce onkologicznej.
Może to Ci się spodoba
Program oławskich obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Poniedziałek 13 grudnia: – 17:30 – rozpoczęcie uroczystości przy Pomniku Męczenników, na Placu św. Maksymiliana Marii Kolbe w Oławie, – 18:00 – Msza Święta w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia
Muzyka barokowego mistrza lutni z dworu Sobieskich rozbrzmiewała w powiecie oławskim
W dniach 24-27 listopada w Oławie i w Jelczu-Laskowicach odbyły się koncerty muzyki barokowej, podczas których zaprezentowane zostały utwory Silviusa Leopolda Weissa (1687-1750), nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza
Tanecznym krokiem w kierunku matury
9 lutego, w samo południe, uczniowie ze szkół średnich z powiatu oławskiego zatańczyli poloneza na oławskim Rynku Była to już 11. edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Maturzyści ponownie mięli okazję zatańczyć
Żywa lekcja historii w sobotę przed oławskim ratuszem
Jak już zapowiadaliśmy w najbliższą sobotę 17 lipca stolica powiatu oławskiego mocniej będzie oddychała historią! Stanie się tak za sprawą obchodów 320. rocznicy urodzin słynnej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej,
Uczcili pamięć ofiar stanu wojennego
Powiat pamięta Powiatowe obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyły się 13 grudnia przy Pomniku Męczenników w Oławie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.00, następnie została odprawiona, w kościele pw.
Poddawanie matki pszczelej do ula przy starostwie
Stojący na terenie zielonym przed oławskim starostwem drewniany ul ma na celu popularyzację znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Jeden ul może mieć
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!